Dla chcącego nic trudnego i ćwiczyć można choćby boso na żwirze. Komfort takiego treningu pomińmy jednak wymownym milczeniem. Dobrze dobrana karimata do ćwiczeń zapewni wygodę i ochronę podczas ulubionej aktywności. Podpowiadamy na czym ćwiczyć, by było bezpiecznie, wygodnie i praktycznie.

Karimata do ćwiczeń – wybrać cienką, czy grubą?

Dobór grubości maty będzie zależeć o wykonywanej przez nas aktywności fizycznej i naszych oczekiwań względem niej. Jeżeli planujesz tę matę zabierać ze sobą w podróże lub na każde wyjście do fitness klubu to jej rozmiar na pewno będzie mieć znaczenie, a wiadomo, że im grubsza mata, tym większą będzie miała średnicę po złożeniu. Ćwicząc w domu, może Ci też zależeć na wyciszeniu odgłosów Twojego treningu, które mogą denerwować mniej wyrozumiałych sąsiadów. Do podskoków zdecydowanie lepiej nada się grubsza mata, ale zwróć uwagę by nie była zbyt miękka, bo może zaburzyć stabilność i łatwiej się przesuwać po podłodze, co zwiększy ryzyko kontuzji.

Z jakiego materiału powinna być karimata do ćwiczeń?

Mata treningowa musi spełniać kilka podstawowych wymogów, takich jak łatwe czyszczenie, niewchłanianie wody, czy wysoka przyczepność do podłoża. W zależności od wybranej aktywności może nam w różnym stopniu zależeć na danym parametrze, dlatego maty do różnych systemów treningowych mogą być wykonane z różnych materiałów. Większość mat będzie wykonana z tworzyw syntetycznych o różnej gęstości, co zadecyduje m.in. o ich miękkości i elastyczności. Wybierając miękką matę koniecznie zwróć uwagę na jej porowatość. Zbyt wysoka porowatość sprawi, że mata może zachowywać się jak gąbka i chłonąć wilgoć, przez co długo nam nie posłuży.

Karminata do ćwiczeń –jak dobrać rozmiar do aktywności?

Na własny użytek polecamy długie maty, na których swobodnie zmieści się całe ciało. W miarę uniwersalnym rozmiarem będzie długość ok. 180 cm i taką najczęściej mają maty do jogi. W klubach fitness często możesz spotkać krótsze wersje, ale w takich miejscach są one najczęściej kupowane ze względów na optymalizację kosztów i zaoszczędzenie miejsca na sali podczas ćwiczeń grupowych. Jeżeli chodzi o grubość to najcieńsze maty przeznaczone są do jogi. Wbrew pozorom do pilatesu, ze względu na dużo ćwiczeń rolujących, polecamy zdecydowanie grubsze i miększe karimaty. Najgrubsze egzemplarze, te powyżej 1,5cm sprawdzą się przy zaawansowanej gimnastyce i akrobatyce.