Wilgoć w budynku tylko z pozoru wydaje się prostym do rozwiązania problemem. Rzadko udaje się mury zwyczajnie osuszyć. Zwykle potrzebna jest dokładna analiza dlaczego problem się pojawił, w jakich materiałach, jak głęboko sięga. O tych i wielu innych czynników zależy wybór idealnej metody osuszania.

Metody odtwarzające izolację poziomą

Metody odtwarzające izolację poziomą polegają na odizolowaniu ścian budynku od fundamentów dzięki czemu nie wciągają one wody z gruntu. Obecnie taką izolację stosuje się standardowo już na etapie budowy, a w starszych budynkach można ją odtworzyć. Odtworzenie izolacji poziomej może polegać na podmurowywaniu ław fundamentów, podcinaniu murów, bądź wbijaniu w ścianę blach ze stali nierdzewnej. Podcinanie murów jest obecnie metodą wypieraną przez równie skuteczne, ale mniej wymagające technicznie sposoby. Stosowanie nierdzewnych blach zakładanych na zamek cieszy się dość dużą popularnością, ale w celu właściwego wykonania takiej izolacji konieczna jest obecność przynajmniej 6-milimetrowej spoiny wspornikowej przechodzącej przez cały mur. Sama czynność wbijania blach nie stawia innych większych wymagań dla samego budynku, ale wokół niego trzeba zapewnić odpowiednio dużo miejsca, by można było odpowiednio rozstawić maszyny wbijające.

Metody iniekcji – uszczelnianie kapilarów w ścianach

Metoda iniekcji jest co prawda działanie inwazyjnym względem murów budynku, ale za to bardzo skutecznym, prostym, trwałym i bezpiecznym. W przegrodach mury wytwarzana jest przepona, która blokuje wchłanianie wody z gruntu, od jej poziomu w górę (tzw. podciąganie kapilarne) Wśród rodzajów iniekcji można wyróżnić grawitacyjną, termiczną, ciśnieniową i elektroiniekcję, ale podstawowa zasada ich działania jest ta sama.

Sztuczne metody osuszania murów

Poprzednie metody prezentowały pośrednie metody osuszania. Skoro mur nie mógł chłonąć Woy ze swojego środowiska zewnętrznego, to oczywiście powoli odparowywała woda, która znalazła się w nim przed procesem. Sztuczne metody osuszania murów są stricte związane z ich dosłownym suszeniem, podobnie jak suszenie włosów suszarką. Tutaj do wyboru mamy gorące powietrze, mikrofale, czy osuszanie kondensacyjne i absorpcyjne.

Jak wybrać metodę osuszania?

Osuszanie murów bezwzględnie należy zlecić specjalistom. Pomoc znajdziesz wpisując odpowiednie hasło i Twoją okolicę w wyszukiwarce internetowej, np. osuszanie Łódź. Wybór idealnej metody zależeć będzie od stanu murów, temperatury powierza, jego wilgotności ,czy przyczyny pojawienia się problemu.