Pracowałeś legalnie w USA przez kilka miesięcy? Zainteresuj się zwrotem podatku federalnego

Składanie zeznań za rok podatkowy w Stanach Zjednoczonych kończy się 15 kwietnia. Co ciekawe, jeśli z rozliczeń wychodzi zwrot podatku, można ten termin przedłużyć. Jeśli jednak to pracownik jest winien instytucjom federalnym i stanowym jakąś kwotę, musi zmieścić się z rozliczeniem w tym terminie.

Zwrot podatku z USA to dość częste zjawisko. W Stanach płaci się trzy rodzaje podatków: federalny, stanowy i lokalny. Ten ostatni jest bardzo niski – od 1 do 2 proc. – ale z jego tytułu nie przysługują żadne zwroty. Najbardziej skomplikowane jest naliczanie i rozliczanie podatku stanowego. Przed podjęciem pracy warto sprawdzić, czy stan, w którym znalazłeś zatrudnienie, w ogóle nalicza podatek stanowy – aż osiem stanów (np. Alaska czy Południowa Dakota) w ogóle tego nie robi. Najczęściej zwrot podatku z USA przysługuje w rozliczeniach jego federalnej części, która wynosi około 10 proc. Dlaczego tak się dzieje?

Jeśli pracujesz w tylko w wakacje lub rzez część roku, prawdopodobnie otrzymasz zwrot całości lub części podatku federalnego

W Stanach Zjednoczonych funkcjonuje kwota wolna od podatku. Na dziś wynosi ona 13950 dolarów. Jeśli twoje zatrudnienie miało charakter sezonowy (Polacy legalnie w USA  pracują najczęściej w ramach uczelnianych, wakacyjnych programów, np. Au Pair czy Work and Travel), jest wysoce prawdopodobne, że twoje dochody nie przekroczą tej kwoty. Jednak pracodawca przy każdej tygodniowej lub miesięcznej wypłacie musi potrącić zaliczkę na rzecz federalnego budżetu. Zwrot podatku z USA nastąpi już po twoim powrocie do Polski, przy rozliczeniu roku podatkowego, w którym świadczyłeś/świadczyłaś pracę w tym kraju. Chyba że zatrudniono cię na lukratywnym kontrakcie w Dolinie Krzemowej i przez cały rok zarabiałeś pięciocyfrowo w miesięcznej skali.

Zwrot podatku z USA będzie wymagał tych dokumentów

Do rozliczenia potrzebny ci będzie formularz W2, odpowiednik naszego PIT-11, który pracodawca powinien przesłać ci po zakończeniu roku podatkowego. Jeśli go nie otrzymasz, możesz rozliczyć się na podstawie dokumentów payslip, czyli, najprościej rzecz ujmując, odcinków wypłat. Nie zapomnij również o kopii lub przynajmniej numerze Social Security Card, czyli karty ubezpieczeniowej. Aby uzyskać zwrot podatku z USA, warto skorzystać z wyspecjalizowanej firmy, która pomoże skompletować dokumenty i wyśle wniosek w twoim imieniu.

Dobra firma szkoleniowa Previous post Dobra firma szkoleniowa – to połowa sukcesu!
Next post Dlaczego potrzebny jest przed sądem rodzinnym adwokat?