Moda na miedź — co warto wiedzieć?

kubki miedziane

Miedź ponownie zyskuje na popularności — została nawet okrzyknięta jednym z najmodniejszych trendów dekady. Dodatki wykonane z miedzi to w tym sezonie świecąca gwarancja stylowej aranżacji, która będzie triumfowała latami. Co warto wiedzieć o tym niezwykłym metalu?

Kubki miedziane i nie tylko – dlaczego dodatki z miedzi cieszą się tak dużym zainteresowaniem?

Moda na miedź zagościła w naszych domach i nie trudno się dziwić, iż zainteresowanie nią nieustannie rośnie. Jest ona bardziej wyrafinowana niż aluminium, stal czy srebro oraz bardziej zróżnicowana niż złoto. Miedź mieni się najróżniejszymi barwami w odcieniach od zieleni patyny starej miedzi, przez głębokie rdzawe brązy, aż do czerwieni lśniących nowych form. Nic więc dziwnego, iż jest ona coraz częściej wykorzystywana we wnętrzarstwie. Największe wrażenie robi, gdy występuje pod postacią pojedynczego elementu lub nielicznego kompletu: kubki miedziane, taca, lampa, stolik czy wieszak. W przypadku miedzi sprawdza się umiar. Zbyt duża ilość dodatków z miedzi może przynieść efekt odwrotny od zamierzonego.

W jakich wnętrzach warto stosować miedź?

Popularność stylu industrialnego i loftowego ma się jak najlepiej, a nic lepiej nie współgra z surowością betonu jak dekoracje i dodatki śniące ciepłym odcieniem miedzi. Ten subtelny metaliczny kolor pasuje jednak do najróżniejszych stylów — nadaje się również do wnętrz eleganckich, jak i tych na wskroś nowoczesnych czy rustykalnych.

Miedź to idealny dodatek do kuchni

Dzięki unikalnym właściwością bakteriobójczym i odporności na korozję miedź świetnie sprawdza się w formie zlewu, baterii, wanien, naczyń dekoracyjnych (np. kubki miedziane), jak również garnków. Podatna na rozciąganie, zginanie i formowanie różnorodnych kształtów, miedź doceniana jest przez architektów i projektantów, którzy korzystając z niej, tworzą niepowtarzalne i awangardowe elementy wyposażenia wnętrz.

Oświetlenie o ognistorudej barwie

Designerskie lampy wiszące lub podłogowe to jedno z najbardziej klasycznych rozwiązań wprowadzenia miedzianego połysku do wnętrza. Usytuowane nad wyspą w kuchni lub w salonie nad stołem to wyjątkowa ozdoba, która z pewnością przyciągnie oko każdego gościa. Od minimalistycznych, nowoczesnych struktur po rozbudowane abażury — polerowana miedź efektownie odbija światło, tworząc niepowtarzalny nastrojowy klimat.

Miedź wykorzystana w strukturach i stelażach

W pomieszczeniach, w których występują instalacje wodne, zamiast ukrywać liczne przyłącza, lepiej jest wyeksponować je dodatkowo w efektownych konstrukcjach miedzianych rur, lub wykorzystać je jako dodatkowe uchwyty, np. na półkę w salonie lub ręcznik w łazience.