Jak suszyć grzyby?

Jak suszyć grzyby

Suszenie grzybów jest niezwykłe popularne, gdyż znalezione w lesie borowiki czy podgrzybki można wykorzystać kilka miesięcy później w trakcie przygotowywania świątecznych potraw. Dehydrator doskonale sprawdzi się do tego zadania, ale warto wiedzieć, jak krok po kroku ususzyć grzyby.

Suszenie grzybów – co trzeba wiedzieć?

Dehydrator służy do usuwania wody z grzybów. Jednak aby przygotowane produkty nie były przesuszone albo wilgotne trzeba wiedzieć, w jakiej temperaturze należy je suszyć oraz jak długo powinny pozostać w urządzeniu.

Wszystkie czynności należy zacząć od dokładnego oczyszczenia grzybów. Znajduje się na nich ściółka, igły oraz ziemia. Najlepiej jest zabrać niewielki nożyk albo pędzelek i dokładnie usunąć wszystkie zanieczyszczenia. To dobry moment, żeby sprawdzić, czy grzyby nie są robaczywe – jeśli w środku znajdują się robaki, nie należy ich wkładać do suszarki. Kiedy grzyby są czyste i nie ma w nich robaków, trzeba je pokroić i rozmieścić na sitach. W tym miejscu należy podkreślić, że wszystkie kawałki mają mieć taką samą grubość – w przeciwnym wypadku nie ususzą się w takim samym stopniu. Kiedy wszystko jest już gotowe, należy umieścić grzyby w suszarce, ustawić właściwą temperaturę i pozostawić aż do całkowitego usunięcia wody. Jeśli grzybobranie było bardzo udane, dehydrator prawdopodobnie nie pomieści wszystkich grzybów, dlatego cały proces zostanie rozciągnięty w czasie.

Jak suszyć grzyby – temperatura oraz czas

Grzyby należy suszyć w temperaturze od 70 do maksymalnie 90 stopni C. Z oczywistych względów, jeśli temperatura jest wysoka, finalny produkt będzie gotowy nieco szybciej. Jednak w tym przypadku pojawia się także ryzyko zamknięcia się grzybów, co sprawi, że miąższ w środku pozostanie cały czas wilgotny, a zewnętrzna warstwa wyschnie na wiór. Tak przechowywane produkty zepsują się bardzo szybko.

Z kolei czas suszenia jest uzależniony od rodzaju grzybów, zastosowanej temperatury, ilości grzybów występujących w urządzenia oraz ich wielkości.

Do ususzenia grzybów potrzeba średnio od 4 do 8 godzin. W niektórych przypadkach może jednak dojść nawet do 10 godzin (niska temperatura, duże kawałki). Dobrze, kiedy w trakcie suszenia zmienia się miejsca poszczególnych kawałków.

Jak rozpoznać gotowe grzyby? Przede wszystkim trzeba je dotknąć, gdyż powinny być łamliwe oraz twarde. Wtedy cały proces usuwania wody może zostać zakończony.

TOP5 popularnych benefitów pracowniczych Previous post TOP5 popularnych benefitów pracowniczych
Czy prowadzenie sklepu internetowego się opłaca? Next post Czy prowadzenie sklepu internetowego się opłaca?