5 błędów w aranżacji małych łazienek

kinkiet nad lustro

Bez względu na to, czy łazienka jest mała, czy duża, musi zostać dobrze zaprojektowana, gdyż stanowi strefę relaksu i miejsce dbania o własne ciało. Kinkiet nad lustro stanowi niezwykle cenny dodatek, gdyż nadaje charakteru i poprawia widoczność. Jakich błędów unikać w tworzeniu pomieszczenia kąpielowego?

Jak nie zniszczyć małej łazienki?

Mała łazienka, która została właściwie zaprojektowana, a następnie wykonana prezentuje się doskonale i zaprasza do korzystania z niej zarówno domowników, jak i odwiedzających. Kinkiet nad lustro doskonale oświetla ładną przestrzeń, zasłony w oknach gwarantują prywatność, a prysznic zaprasza do skorzystania z orzeźwiającej kąpieli.

W trakcie projektowania trzeba zwrócić szczególną uwagę na wentylację. Pod żadnym pozorem nie należy zamykać kanałów wentylacyjnych, gdyż „niszczą” efekt i nie pasują do niewielkiego wnętrza. Nie ma łazienki bez wentylacji – zarówno tej dużej, jak i małej.

Trzeba zacząć od wentylacji, a następnie skupić się na przestrzeni użytkowej łazienki. Mała łazienka wymaga szczególnej staranności w trakcie rozlokowywania sprzętów – tylko w taki sposób staje się funkcjonalna i praktyczna. Kinkiet nad lustro to doskonały dodatek, gdyż wpływa na atmosferę panującą w pomieszczeniu i nie zajmuje dużo miejsca, gdyż każdy milimetr jest na wagę złota. Niewielka umywalka prezentuje się bardzo estetycznie, tak samo, jak i kabina prysznicowa oraz toaleta pod warunkiem, że są właściwie zamontowane i wykonane z dobrej jakości materiałów.

Na co jeszcze zwracać uwagę projektując łazienkę?

Źle dobrana podłoga to kolejny błąd, który można znaleźć w niewielkich łazienkach. W trakcie wyboru płytek nie wolno zwracać uwagi tylko na ich wygląd, gdyż szczególnie istotne jest bezpieczeństwo. Płytki antypoślizgowe to najlepszy wybór, oprócz tego muszą one pasować do stylu łazienki i wybieranej kolorystyki.

Niewłaściwe światło to problem niewielkich łazienek. Już na etapie projektowania trzeba uwzględnić odpowiednią elektrykę, czyli zadbać o odpowiednią liczbę gniazdek elektrycznych i kabli. Kinkiet nad lustro to jeden z niezbędnych elementów oświetlenia, dzięki czemu można się komfortowo ogolić czy wykonać makijaż bez względu na porę dnia.

W małych pomieszczeniach warto zrezygnować z wanny, gdyż zajmuje zbyt dużo miejsca. Zamiast niej lepiej sprawdzi się wygodny prysznic, który nie zagraca przestrzeni i sprawia, że łazienka pozostaje funkcjonalna dla wszystkich mieszkańców.