Prześcieradła – jakie cechy powinny posiadać te najlepsze?

W trakcie kompletowania pościeli ważne jest, aby zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Jedną z nich jest wybór prześcieradła. Zdecydowanie się na model z gumką nie w każdym typie łóżka znajdzie zastosowanie i czasem konieczne będzie postawienie na tradycyjne prześcieradło. W dodatku materiał również pełni istotną funkcję. Jakie prześcieradło jest najlepsze?

Prześcieradła – po co w ogóle je stosować?

Trudno wyobrazić sobie pościelone łóżko, które w swoim komplecie nie ma prześcieradła. Cel jego zastosowania jest wręcz oczywisty. W trakcie snu organizm ludzki gubi martwy naskórek, włosy oraz zwiększa swoją potliwość, co oddziałuje na zapach pościeli, jak i pozwala na rozwój drobnoustrojom, przeważnie roztoczom kurzu domowego. Prześcieradło pełni również funkcję ochronną powierzchni łóżka (np. materaca) przed wszelkimi zanieczyszczeniami oraz przed naturalnym zapachem ciała. Jest więc zarówno przyjemną w dotyku tkaniną do spania, jak i istotną rzeczą z punktu widzenia higieny osobistej. Tak, więc bardzo ważny jest wybór odpowiedniego modelu.

Prześcieradło – jaki powinno mieć rozmiar?

Mimo iż może wydawać się to oczywiste, warto pamiętać o właściwym dopasowaniu wielkości prześcieradła do materaca, na którym śpimy. Producenci modeli z gumką pamiętają o umieszczeniu zakładki, co sprawia, iż np. prześcieradło o wymiarze 160 na 200 cm będzie nieco większe, aby w prawidłowy sposób trzymało się na bokach materaca o takiej szerokości i długości. W przypadku prześcieradeł tradycyjnych producenci postanowili wydłużyć je o 10 cm, aby można było je bez obaw rozłożyć – w ten sposób unikniemy ich spadania z łóżka. Dodatkowo możliwy jest zakup prześcieradła na mniejsze łóżko – wystarczy złożyć je we właściwy sposób, aby np. nie stykało się z podłogą. W przypadku modelu z gumką konieczne jest kupienie konkretnego rozmiaru.

Prześcieradła – który materiał jest najlepszy?

Każdy rodzaj prześcieradła ma swoje unikalne zalety, dlatego przed zakupem warto im się przyjrzeć i wybrać swój model. Tak, więc nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, który materiał najlepiej nam posłuży – wszystko jest zależne od tego, jakie mamy preferencje. Bardzo popularnym modelem jest prześcieradło frotte. Frotte jest tkaniną pętelkową, która poprzez swoją wysoką gramaturę jest zarówno bardzo wytrzymała, jak i miękka. Dodatkowo bardzo dobrze chłonie wilgoć, dzięki czemu świetnie sprawdza się w ciepłe dni, kiedy to silnie się pocimy. Prześcieradło frotte jest również nieco grubsze od pozostałych materiałów, w związku z czym, z powodzeniem sprawdza się także w zimie, ponieważ skutecznie utrzymuje tak ważne w tym czasie ciepło. Dużą zaletą prześcieradeł frotte jest to, że nie trzeba ich prasować.

Bawełna jest jednym z bardziej uniwersalnych materiałów, który można wykorzystać podczas produkcji prześcieradła. Doskonale sprawdza się zarówno latem, jak i zimą – pozwala skórze oddychać, jednocześnie utrzymując ciepło. Dodatkowym atutem bawełnianych prześcieradeł jest to, iż mogą być one kolorowe. Tak więc są idealnym rozwiązaniem dla wszystkich tych, którym znudziły się jednokolorowe lub białe prześcieradła. Ponadto bawełniane modele są pozbawione gumki i idealnie nadają się w przypadku wersalek, jak i innych łóżek pozbawionych materaca.

Prześcieradło bawełniane występuje również w wersji nieco bardziej eleganckiej, a mianowicie w modelach satynowych. Są one lśniące, chłodzą w dotyku, a więc doskonałe na lato. Satyna bawełniana bardzo dobrze komponuje się z pościelą o identycznej tkaninie i jest świetną alternatywą dla innych rodzajów prześcieradeł.

Jersey jest bardzo ciekawym rodzajem tkaniny bawełnianej, jaka jest wykorzystywana na prześcieradło. To przede wszystkim bardzo przyjemny i delikatny materiał. A przecież przyjemny sen i wygoda są dla nas tak ważne. Jersey jest cieńszy niż frotte, jednak nie ustępuje tej tkaninie pod względem walorów użytkowych – równie sprawnie pochłania wilgoć i jest przewiewna. Prześcieradła jersey są dostępne w różnych, intensywnych kolorach, dzięki czemu każdy dobierze wymarzony odzień do swojej sypialni lub pościeli. Dodatkowo występują również w wersji nieprzemakalnej – w tych modelach warstwa wierzchnia jest wykonana z jerseyu. Jest to dobre rozwiązanie, zwłaszcza gdy zależy nam na ochronie materaca przed wszelkiego typu zabrudzeniami.