Jaki sekret skrywa ostropest plamisty i z czego wynika?

1905352942-ostropest.jpg

Delikatna roślina z kwiatami przypominającymi astry, kiedyś postrzegana za pospolity chwast, dzisiaj może proponować cenione przymioty, głównie w dziedzinie poprawienia  działania oraz rewitalizacji wątroby. Ostropest plamisty, bo o nim mówi niniejszy tekst, to bez dwóch zdań roślina od dawna postrzegana za uświęconą, z czym wiąże się popularna w mininym czasie wieść gminna.

Ostropest plamisty mielony – niegdyś mit, obecnie wartościowa roślina
Ostropest posiada wiele kluczowych przymiotów. Niegdyś to zioło miano za powszechny, zbędny chwast. W jej spuściźnie nie obyło się jednak bez zaistnienia  znanej opowieści, która przysporzyła znamienia niemalże mistycznej. Rzecz tyczy się nazwy gatunkowej Sylibum marianum. Na podstawie podań w momencie karmienia odrobina mleka Najświętszej Panienki opadła na listowie tej rośliny, co pociągnęło za sobą pojawienie się śnieżnych plam. Legendy te przyczyniły się do określania ostropestu tytułem mistycznej rośliny co towarzyszyło jej przez stosunkowo długi czas.

W dzisiejszych czasach, niezależnie od podania i tradycji religijnych, mamy do czynienia z rośliną o wielorakich poszukiwanych rolach, jakie realizuje w Twoim ciele. Decyduje o tym bez wątpienia nagromadzenie związków flawonolignanów, które znane są jako sylimaryna.

Ostropest właściwości dla dobrego samopoczucia a także dla  piękna

Wzmiankowana sylimaryna posiada kluczową funkcję w regeneracji komórek wątroby a także ich zabezpieczaniu. Gwarantuje prawidłową pracę całego narządu, asekuruje przed zgubnym wpływem elementów niebezpiecznych dla zdrowia, tudzież optymalizuje mechanizmy trawienia. Ostropest plamisty mielony, jako dodatek do herbaty, kawy a także do posiłków – dajmy na to surówek, świadczy procesy bakteriobójcze oraz przeciwutleniające.

Z zioła możemy wyekstrahować taksyfolinę, która z pewnością będzie mieć dobry wpływ na działania w obszarze przeciwdziałania osteoporozie. Co więcej kosmetyki, które w w liście ingredientów posiadają esencję z ostropestu, świetnie radzą sobie z udoskonaleniem skóry, przede wszystkim skóry przesuszonej.

Ostropest plamisty zastosowanie

Ostropest plamisty posiada liczne możliwości we wspomaganiu tudzież poprawie pracy wątroby. Stosowany jest aby wspomóc profilaktykę sklerozy. Potwierdzono klinicznie ,że zwiększa łatwość odbudowy nerek. Stosowany zewnętrznie wpływa na opóźnianie mechanizmów niszczenia skóry i ochronę przed promieniowaniem UV.

Ostropest plamisty jak z niego korzystać

Ostropest plamisty trzeba spożywać w postaci całych owoców lub zmielonych, alternatywnie uzyskując macerat przywołujący na myśl „kleik” wykonany z ziaren lnu. Opisywane zioło ma szereg zastosowań w kuchni. Ostropest często jest aplikowany od środka i od zewnątrz, nie tylko w formie tabletek, ale i dodatków do wywarów ziołowych, pieczywa oraz potraw ze świeżych warzyw.

Ostropest plamisty dawkowanie

W razie dodawania do herbaty poleca się wydzielenie do 2 łyżeczek rozdrobnionej rośliny. Kuracja specyfikami z zawartością sylimaryny, powinna być przyjmowana przez nie mniej niż dwanaście tygodni, podczas których będzie przyjmowane 200-400 mg sylimaryny w dwóch bądź trzech dozach, w trakcie doby.