Jak pomagać skutecznie niepełnosprawnym?

elektryczne wozki inwalidzkie

Osoby niepełnosprawne potrzebują realnego wsparcia w zakresie codziennych czynności. Jedną z nich jest rzecz jasna poruszanie się. Przyjrzymy się metodom strukturalnego wsparcia tych osób i realnym metodom zmiany ich życia.

Wsparcie niepełnosprawnych w sposób strukturalny.

Przyczyn niepełnosprawności jest bardzo wiele, jednak mianownik tych problemów jest wspólny – chodzi o utratę zdolności do samodzielnego, normalnego funkcjonowania. Jest to poważne ograniczenie. Stale ludzie starają się opracowywać nowoczesne opcje znoszenia barier architektonicznych, biurokracji oraz innych. Niepełnosprawne osoby liczyć mogą na wsparcie finansowe, zwłaszcza w zakresie zakupu sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego. Niestety, wciąż wózek inwalidzki elektryczny wciąż uchodzi za swoisty luksus. Koszt jednostkowy wózka nie jest bardzo wysoki. Problemy z zakupem są najczęściej związane z ubóstwem osób niepełnosprawnych. Całe szczęście wózek inwalidzki elektryczny może być kupiony drogą dofinansowania w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia lub Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Jak działa wózek inwalidzki elektryczny?

Wózki zasilane są najczęściej akumulatorami litowymi lub innymi o pojemności około 50 Ah. Pozwalają one na zasięg rzędu 30 kilometrów na jednym ładowaniu. Ogólnie wykorzystuje się w napędzie silniki o mocy rzędu 200W, które pozwalają na poruszanie się z prędkością do 10 km/h. Wózki mają wzmacnianą, stalową konstrukcję pozwalająca na obciążenie wózka rzędu do 100kg. Pojawiają się już modele umożliwiające poruszanie się osób cięższych. Problemem okazują się niektóre modele wózków inwalidzkich elektrycznych typu skuter, które traktowane bywają nie jako wózki elektryczne, a samodzielne pojazdy drogowe. Może to ograniczać możliwość poruszania się przez osoby niepełnosprawne komunikacją publiczną i staje się źródłem mylnych interpretacji przepisów.

Warto w kontekście takich schorzeń, jak SM, chorób nerwowo-mięśniowych lub innych przyczyn neurologicznych, które wcześniej dają niepełnosprawność szybko rozważyć zakup i korzystanie z elektrycznego wózka inwalidzkiego, co pozwoli wielu ludziom pracować i funkcjonować względnie normalnie.