Chcesz zobaczyć jak wyglądał nasz kraj jeszcze kilkaset lat temu? Jeżeli tak, to koniecznie odwiedź Puszczę Białowieską, las, który wygląda tak jak przed wiekami.

W świecie żubra

Puszcz Białowieska jest kompleksem leśnym, położonym w 40% na terenie Polski a w 60% na ziemiach białoruskich, w którym zachowały się lasy pierwotne, czyli takie, w których rozwój nigdy nie ingerował człowiek. Jest to ostatni tego typu kompleks leśny w tej części europy. Puszcza jest mieszaniną drzew iglastych i liściastych.

Puszcza Białowieska już od dawnych lat była miejsce działalności ludzkiej. Jej ślady możemy zobaczyć między innymi cmentarzyska kultury wielbarskiej.

W późniejszych czasach, po podzieleniu puszczy między dwory w Bielsku, Kamieńcu i Wołkowysku, i zaczęto eksploatować jej zasoby naturalne, przez co zagładzie uległy ogromne obszary lasów. Obecna Puszcza Białowieska składa się z pozostałości po puszczy Białowieskiej, Ladzkiej i Świsłockiej.

Jednak najbardziej wyniszczono lasy podczas okupacji niemieckiej w latach 1915 – 1918, kiedy to prowadzono tam gospodarkę rabunkową.

Dziś puszcza jest enklawą dzikiej przyrody, której udało się przetrwać w stanie naturalnym pomimo eksploatacji przez człowieka.

Co w lesie puszczy?

Królem puszczy jest bez wątpienia żubr. Wśród jego poddanych jest wiele mniejszych i większych zwierząt, będących dworzanami puszczy. Wśród nich można wyróżnić rysie, wilki, łosie, jelenie, dziki, borsuki, łasice,  a także bobry, budujące swoje żeremia na licznych strumieniach i rzeczkach przecinających puszczę. Wśród zwierząt najliczniejsza jest populacja ptaków, wśród których królują orły.

Ruszaj do Białowieży!

Wizyta w Puszczy Białowieskiej jest wskazana dla każdego miłośnika turystyki i aktywnego wypoczynku. I lepiej się pospieszyć, bo mimo licznych działań ochronnych, kolejne fragmenty puszczy są wycinane, przez co już niedługo może z niej niewiele zostać. Po wizycie w Puszczy zapraszamy na południowy zachód kraju. Odwieź pensjonat Lissa noclegi Kotlina Kłodzka.