Oświetlenie odgrywa bardzo ważną rolę w każdym pomieszczeniu. Pomaga wykonywać podstawowe czynności, relaksować się oraz kształtuje nastrój. Lampy sufitowe do salonu należy wybierać szczególnie ostrożnie, gdyż spędzamy w nim bardzo dużo czasu.

Na co zwracać uwagę urządzając pokój dzienny?

Lampy sufitowe do salonu powinny przede wszystkim zapewniać właściwe oświetlenie w strefie odpoczynku. Intensywne światło ma docierać do każdej części salonu, co jest szczególnie ważne w trakcie zimowych miesięcy, kiedy zmrok zapada już w godzinach popołudniowych. Jeśli w salonie znajduje się stolik kawowy, w niedalekiej odległości od niego warto zamocować dodatkowe źródło światła, dzięki czemu cała rodzina albo znajomi mogą cieszyć się wspólną rozrywką i zabawą.

Lampy sufitowe do salonu dopasuj do wyglądu i rozmiarów pomieszczenia. W wysokich oraz przestronnych wnętrzach doskonale sprawdzą się modele zawieszone stosunkowo nisko. Po pierwsze nie pomniejszają przestrzeni i zapewniają jakże pożądaną ilość światła. Duża przestrzeń prezentuje się bardzo atrakcyjnie, kiedy zostaje wzbogacona o kilka abażurów. Ułatwiają doświetlenie, ale także przyczyniają się do uzyskania pożądanej atmosfery i nastroju.

Z kolei lampy sufitowe do salonu o stosunkowo niewielkim rozmiarze nie powinny go przytłaczać ani zagracać. Dlatego najlepiej sprawdzi się pojedyncza lampa, zamiast kilku kloszy, które warto wykorzystać w przestronnym salonie. Na szczególną uwagę zasługują interesujące formy, wśród których wymienia się betonowy plafon. Lampa stojąca to cenny dodatek do wnętrza, przede wszystkim kiedy kanapa znajduje się tuż obok komody. Wieczorem to miejsce stanie się oazą spokoju, gdzie można relaksować się w towarzystwie dobrej książki albo spędzać miły czas z rodziną.

Jeśli salon połączony jest z jadalnią, warto oddzielić obie strefy przy pomocy oświetlenia. Lampy sufitowe do salonu powinny dobrze oświetlać całą powierzchnię, a z kolei w jadalni warto zastosować wiszące abażury na długich kablach (optymalna odległość od stołu wynosi od 50 do 80 cm). Dobrą alternatywą jest stojąca i wygięta lampa, którą można przenieść w dowolnym momencie i wprowadzić stosowne modyfikacje.