Wakacje z przyczepą kempingową? Ważne, by wszystko dobrze zaplanować!

Myśl o wakacyjnej podróży z przyczepą kempingową jest niezwykle ekscytująca. Takie wakacje z pewnością mogą być spełnieniem marzeń, lecz trzeba dobrze zaplanować podróż i zadbać o to by samochód i przyczepa były całkowicie sprawne, a także zapewnić wszystkie potrzebne akcesoria do przyczepy.

Jak zadbać o bezpieczną jazdę z przyczepą kempingową?

Niezbędne jest zaopatrzenie samochodu i przyczepy w akcesoria do przyczep kempingowych takich jak: hak do przyczepy oraz dodatkowe lusterka boczne. Hak do przyczepy może być montowany na stałe lub ściągany. Ten, który można zdemontować może być na odkręcane śruby, bądź wypinane na kluczyk. Montując hak, trzeba znać się na elektryce, by prawidłowo podłączyć wszystkie kabelki, obsługujące światła pozycyjne, stopu, kierunkowskazy oraz przeciwmgielne. Czasem jest potrzeba zamontowania przejściówki, jeśli wiązki samochodu nie pasują do tych w przyczepie. Na bezpieczeństwo jazdy mają wpływ również dodatkowe lusterka boczne, które pozwolą zobaczyć przestrzeń wokół przyczepy, podczas trudniejszych manewrów. Inne potrzebne akcesoria do przyczep kempingowych to z pewnością kliny, które umożliwiają bezpieczne parkowanie na wzniesieniu oraz podkładki pod podpórki, na których przyczepa stabilnie stoi podczas postoju na kempingu.

Aby zapewnić bezpieczną jazdę, należy zwiększyć ciśnienie w kołach samochodu- jest to ważne, ponieważ wtedy pojazd lepiej się prowadzi, istnieje mniejsze ryzyko przebicia opony oraz sprawia, że mniejsze jest spalanie paliwa. Należy bezwzględnie zaopatrzyć pojazd wkoło zapasowe oraz zestaw naprawczy, który umożliwi dojazd do warsztatu. Zaleca się sprawdzić także, czy jest sprawne gniazdo przyczepy, które odpowiada za doprowadzenie prądu do przyczepy. Czasem istnieje konieczność zakupienia nowej wtyczki lub gniazda.

Jak dobrze wyposażyć przyczepę?

Wakacje będą udane, jeśli urlopowiczów nie będą zaskakiwały nieprzewidziane okoliczności. Dlatego warto pomyśleć wcześniej o wszystkich niezbędnych akcesoriach do przyczep kempingowych, które ułatwiają życie. Akcesoria potrzebne do mieszkania w przyczepie to m. in. kuchenka gazowa, butla z gazem, wąż do wody, miska, schodek do przyczepy, sznurek, pojemnik na wodę, przedsionek do przyczepy, przedłużacz, moskitiery, rolety. Robiąc listę rzeczy do spakowania, należy jednak uwzględnić, że całkowita masa pojazdu, czyli samochodu z przyczepą nie może przekroczyć maksymalnej, dopuszczalnej masy, czyli 3,5 tony. Dlatego, trzeba starannie wyselekcjonować tylko te naprawdę niezbędne akcesoria do przyczep kempingowych.

Jak zaplanować podróż?

Przed wyruszeniem w podróż należy dokładnie wyznaczyć trasę i miejsce docelowe. Wybierając trasę, należy sprawdzić, czy można liczyć na parkingi dla zestawu: samochód- przyczepa oraz czy będą dostępne pola kempingowe. Ważne jest oszacowanie kosztów za poruszanie się autostradami, a także zapoznanie się z ograniczeniami prędkości oraz przepisami ruchu drogowego.