Uciążliwe zaburzenia snu

Problemy ze spaniem mogą występować w różnych postaciach, bardzo różne postaci, zawsze niestety są męczące i przeszkadzają w wysypianiu się. Człowiek niewyspany, po nocy pełnej przebudzeń trudnej nocce ma poważniejsze trudności ze skupieniem uwagi no i zły nastrój.

Głęboki sen jest wyjątkowo istotny dla każdego bez względu na wiek, czy stan zdrowia. Odpowiednia norma snu pozwala odbudować organizm oraz dodaje siłę do aktywności. Niedosyt spania ma nierzadko niebagatelne konsekwencje. Przydaje się predyspozycja do odczuwania silnego stresu, tworzą się problemy z racjonalnym myśleniem, występują liczne kłopoty związane zarówno z formą mentalną, oraz fizyczną. Jednymi z tych składników, które w znacznej mierze zakłócają zasypianie i są powodem powstawania zakłóceń spania, są nikotyna i kofeina. Podobnie działa również alkohol. Choć przyspiesza on zaśnięcie zwiększa niebezpieczeństwo przebudzenia się w trakcie nocy. Wskazana jest za to aktywność fizyczna, jednak nie należy ich robić tuż przed udaniem się na spoczynek. Poważnym zaburzeniem jest natomiast tak zwany bezdech senny, które to powinno się leczyć. Aparat CPAP do leczenia bezdechu jest jednym z typowych rozwiązań tego typu popularnego problemu zdrowotnego.

Musimy pamiętać, czy gimnastyka stymuluje więc aktywność tuż przed pójściem spać może raczej zaszkodzić bardziej niż pomóc. Zwykłym środkiem nasennym mogą być chociażby melatonina, a także herbatka z rumianku. Zasypianie ułatwia także mięta, która jest rośliną leczniczą które działa uspokajająco. W konfrontacji z bezsennością niezwykle powszechnie stosowany jest jeszcze wyciąg z rozmarynu i dobrze znana waleriana.