Tkanina, a dzianina — podobieństwa i różnice

Laicy niektóre słowa używają wymiennie, co będzie oburzać znawców danej tematyki. Podobnie jest z tkaninami i dzianinami. Dla przeciętnego człowieka to, to samo, jednak dla krawcowej czy dziewiarza to dwie różne rzeczy o różnych właściwościach i przeznaczeniu. Czym różni się tkanina od dzianiny i dlaczego to takie ważne?

Tkaniny i dzianiny to materiały wykorzystywane do szycia ubrań i innych wyrobów tekstylnych używanych przez człowieka. Mogą to być poszewki, zasłony, dywaniki, a nawet koce. Dla użytkownika nie ważne, z czego jest zrobiona dana rzecz, ważne, żeby miała właściwości odpowiednie do przeznaczenia, tzn. bluza musi być ciepła, strój do ćwiczeń przewiewny, a dziecięce ubranka miłe dotyku. We wszystkich przypadkach mile widziana jest trwałość.

Czym jest tkanina?

Tkanina to płaski produkt włókienniczy powstały poprzez przeplatanie ze sobą wzajemnie prostopadłych układów nitek osnowy i wątku. Połączenie tych dwóch układów, według ustalonego porządku, tworzy tkaninę. To jakie właściwości mają nitki osnowy i wątku determinuje właściwości całej tkaniny takie jak grubość, masę powierzchniową (gęstość powierzchniową), elastyczność, przepuszczalność itp. W opisach tkanin ujęte są takie parametry jak splot tkacki, gęstość, wrobienie osnowy i wątku, grubość. Najpopularniejsza tkanina jest wykonana z bawełny – materiał, który jest uznawany za najprzyjemniejszy i najwygodniejszy. Bawełna wykorzystywana jest do szycia bielizny i ubranek dziecięcych, ale znajduje także zastosowanie do tworzenia innych wyrobów tekstylnych.

Dzianina

Dzianina to także wyrób włókienniczy powstający przez wyrabianie rządków wzajemnie ze sobą połączonych oczek. Najprościej można porównać dzianinę do szalika zrobionego na drutach. Oczami wyobraźni widzimy te grube sploty, które dzisiaj mogą być również tak drobne, że nawet niezauważalne. Dzianina jest bardzo elastyczna i rozciągliwa we wszystkich kierunkach, powstaje z jednej nitki na szydełkach lub osnowarkach. Dzianiny mogą być gładkie, wzorzyste, ażurowe, fakturowane lub z okrywą włókienną – jak widać, czego dusza zapragnie. Godna uwagi jest dzianina single jersey, która ma ogromne zastosowanie w szyciu odzieży. Single jersey jest cienka, przewiewna i bardzo delikatna dlatego idealnie nadaje się na bluzki, piżamy, sukienki, t-shirty. Single jersey jest na dużą skalę wykorzystywana do szycia ubranek dziecięcych i niemowlęcych.

Tkanina czy dzianina

Nie ma sztywnych reguł, które mówiłyby które wyroby tekstylne można wykonywać tylko z dzianiny albo tylko z tkaniny, ponieważ obie są uniwersalne i mają unikalne zalety. Tkaniny są trwalsze, mają dużo więcej wzorów i faktur. Dzianiny są za to dużo milsze w dotyku, rozciągliwe, przez co dają więcej możliwości w tworzeniu ubrań, które mogą opinać ciało, ale także narzut na kanapy czy fotele oraz prześcieradeł na gumkę. Osoby, które miały do czynienia z materiałami tekstylnymi z racji zawodu, znają różnice i doskonale wiedzą, czym różnią się te dwa materiały, jednak laicy również mogą sobie poradzić. Chcąc kupić materiał do uszycia sukienki czy czegokolwiek innego należy się zastanowić, jakie właściwości ma mieć użyta tkanina. Przy zakupie materiału należy zobaczyć, jak się zachowuje, czy jest rozciągliwy, jaki gruby czy prześwituje itp. W ten sposób łatwo znajdziemy odpowiednią tkaninę lub dzianinę. Jeśli jednak nie mamy pojęcia, na co się zdecydować z pewnością doradzi nam sprzedawca, który zna swój asortyment i jego przeznaczenie.