Szklarnia ogrodowa dla początkujących

szklarnie ogrodowe

Doświadczeni amatorzy ogrodnictwa bez trudu radzą sobie z prowadzeniem w szklarni. Nawet niewielka konstrukcja z transparentnego materiału, służąca do kontrolowanej uprawy roślin poza okresem wegetacji może dostarczyć na domowy stół świeżych i zdrowych warzyw oraz owoców także poza okresem, kiedy są one dostępne w sklepach warzywnych i na targowiskach. Poza tym utrzymywanie kultury upraw w szklarni może dostarczyć wiele satysfakcji, czy nawet autentycznej radości, o czym powinny pamiętać osoby, które do tej pory jeszcze nie zetknęły się z takim zjawiskiem jak szklarnia ogrodowa.

Zadaniem konstrukcji ze szkła lub transparentnego tworzywa jest utrzymanie temperatury wyższej niż panująca na zewnątrz, przy jednoczesnym braku ograniczenia dostępu do światła słonecznego.Odpowiednie wartości jednego i drugiego to niezbędne czynniki do prawidłowego przebiegu procesu fotosyntezy.  Warto pamiętać, że podnoszenie temperatury również ma swoje granice. To, co chroni przed przymrozkami, może okazać się zgubne w sytuacji, gdy temperatura otoczenia przekracza 25-27 stopni Celsjusza. Jeśli wewnątrz będzie o kilka stopni wyższa, może się to okazać zgubne dla sadzonek i krzewów. Dlatego szklarnia ogrodowa musi zostać wyposażona w odpowiedni system wentylacji z możliwością zdejmowania lub uchylania poszczególnych paneli. Wszystko po to, by móc w ciągu upalnego dnia obniżyć zbyt wysoką temperaturę.

Nie tylko temperatura – ważne jest również regularne wietrzenie

Prawidłowe wentylowanie wnętrza to również wymóg, jaki szklarnia ogrodowa musi spełnić, by zapewnić roślinom odpowiednie warunki wegetacji, wzrostu i kwitnienia. Jak wiadomo, rośliny zielone wchłaniają dwutlenek węgla, jednak nie może być go zbyt dużo w ich otoczeniu. Zamknięte pomieszczenie kumuluje go w coraz większym stopniu, również obecność ogrodnika wiąże się z produkcją CO2. Dlatego nawet podczas niskiej temperatury odpowiednie przewietrzanie  (alternatywą są drogie systemy mechanicznej wentylacji) jest niezbędne, by zapewnić uprawom odpowiedni balans w składzie powietrza.

Czym współczesna szklarnia różni się od tradycyjnych konstrukcji?

Nowoczesna szklarnia ogrodowa to zestaw gotowy do zmontowania z idealnie przezroczystych, lekkich paneli poliwęglanowych w solidnych aluminiowych ramach. Zazwyczaj zapatrzony jest w półautomatyczny system otwierania i zamykania wywietrzników, sterowany przy pomocy pilota. Dość łatwo przekształcić go w system z pełną automatyzacją – wówczas o tym, czy okna będą otwarte, czy zamknięte, decydują czujniki cieplne i gazowe. Dlatego dla kogoś, kto dopiero decyduje się na wielką przygodę z uprawą pod dachem, szklarnia ogrodowa nie musi być wcale obciążającym wyzwaniem.