Przyczyny awarii klimatyzacji

elma-rk klimatyzacja

By klimatyzacja samochodowa chodziła bez bez awarii należy o niej pamiętać zawczasu. Bezdyskusyjną powinnością jest przegląd raz do roku. Skoro nie dbamy o klimę, to z pewnością będzie reagować nieprawidłowo, albo bez uprzedzenia w efekcie się nam nadweręży.

Niejednokrotnie przydarza się, że po zakończeniu zimy klimatyzacja nie spełnia poprawnie swoich zadań. Po włączeniu nawiewu zamiast orzeźwiającego powietrza wydobywa się niepokojący zapach. Jego przyczyną jest brud koncentrujący się nam w filtrze w kabinie, w parowniku oraz w kablach wentylacyjnych. Materiał roślinny, dla którego idealną odżywką są kurz a także wilgoć, powoduje absolutnie nie tylko przykry smród, ale dodatkowo przykre choroby dróg oddechowych, alergię a także ataki astmy.  Drugą przyczyną złego funkcjonowania klimatyzacji zazwyczaj jest ubytek składnika chłodzącego oraz dodatkowo oleju w sprężarce. Niektóre auta są zaopatrzone w układy chroniące czyli w przypadku niewystarczającej dozie gazu i oleju klimatyzacja, po prostu nie wystartuje.

Na nieszczęście, nie wszystkie pojazdy jednak są tak zabezpieczone, choćby tak zabezpieczone, a przecież mała zawartość tych dwóch substancji może być krokiem do zatarcia sprężarki klimatyzacji. Powinieneś wiedzieć naprawa jest bardzo droga wystarczy sprawdzić ceny części. Wpisz w wyszukiwarce np. hurtownia klimatyzacji, a przekonasz się, że ceny nie będą niskie. Gaz do klimatyzacji auta musimy więc uzupełniać zawsze gdy dokonujesz corocznego przeglądu (w czasie roku system zużywa nawet jakieś 15% faktora chłodzącego). Serwisant zaaplikuje wówczas również płyn chroniący sprężarkę.  Warto wiedzieć, że zatarciem kompresora grozi jeszcze bardzo długa luka w wykorzystywaniu klimy. Możesz zatem włączyć ją od czasu do czasu dodatkowo poza sezonem.