Jak urządzić pokój zabaw dla dziecka?

nursery-1078923_640

Pokój dziecinny powinien być bezpieczny, komfortowy i kolorowy. Wcale nie trzeba wypełniać go po brzegi zabawkami, ani drogimi sprzętami, aby dziecko było zadowolone. Wręcz przeciwnie, często to umiar i mądre rozplanowanie przestrzeni stanowi klucz do sukcesu.

Co powinno się tam znaleźć?

W pokoju dziecka nie może zabraknąć przede wszystkim koloru. Ściany powinny być pomalowane mocnymi, żywymi barwami, najlepiej pastelowymi. Doskonale do tego nadają się też tapety ozdobione z postaciami bajkowymi bądź innymi aplikacjami, które będą przyciągać wzrok malucha. Nie może zabraknąć różnej wielkości pudełek i kontenerów, w których przechowywane będą zabawki i inne podręczne przedmioty, np. książeczki, kredki czy zeszyty. Kolorowe półeczki przytwierdzone do ścian to również świetny pomysł na mądre i estetyczne zagospodarowanie przestrzeni. Nieodzownym elementem pokoju zabaw dla dziecka jest także bardzo dobre, mocne oświetlenie. Umieszczone w różnych miejscach kinkiety, np. nad łóżkiem czy na półeczkach, doświetlające konkretne przedmioty, to bardzo dobre rozwiązanie. Na suficie może znaleźć się kolorowy, bajkowy plafon lub żyrandol, ale również ozdobny, przykuwający uwagę dziecka.

Co jeszcze przyda się dziecku?

Oprócz edukacyjnych zabawek, mat, klocków i książeczek trzeba tez zadbać o takie rzeczy jak wygodne łóżko lub łóżeczko. Musi być komfortowe i bezpieczne. Nieodzownym elementem jest także wygodna bielizna pościelowa, koniecznie oddychająca i miękka, wykonana na bazie naturalnego materiału. Oprócz tego trzeba koniecznie kupić kocyk dla dziecka, a nawet kilka sztuk. Takie akcesoria są niezbędne nie tylko podczas nocnego odpoczynku, ale też codziennej zabawy. Najczęściej w pokoju malucha nie ma dywanu, ale panele, a takie podłoże do zabawy jest nieodpowiednie. Dywan również może nie wystarczać, dlatego aby zapewnić maluchowi bezpieczną zabawę, trzeba zainwestować w dobrej jakości kocyk dla dziecka. Duży, miękki i gruby posłuży jako świetna mata na podłogę. Takie podłoże to świetne zabezpieczenie przed chłodem ale też skutkami upadku. Powinien być kolorowy, estetyczny oraz idealnie obszyty, aby po kilku zabawach nie zaczął się strzępić. Kocyk dla dziecka można też zabrać ze sobą na wakacyjny wyjazd, dlatego jest to rzecz mocno uniwersalna. Posłuży on także jako kapa na łóżko i przykrycie do łóżeczka zamiast kołderki. Szczególnie w miejscach cieplejszych warto używać kocyków dla dziecka, bo często grubsze okrycie jest zbędne i prowadzi do zapocenia.

Pokój zabaw powinien mieć także mały stolik i niskie krzesełka, aby dziecko mogło malować, bądź wykonywać inne prace manualne. Dla trochę starszych lepiej wstawiać wygodne, małe biurko i ergonomiczne krzesełko. Dopasowanie przestrzeni do wieku dziecka jest bardzo ważne, o czym należy zawsze pamiętać.