Jak oświetlić ogród i taras?

Wiosenna i letnia atmosfera sprzyja relaksowi na świeżym powietrzu. Estetyczna i praktyczna aranżacja tarasu zapewnia nam miejsce, w którym każdy z przyjemnością odda się błogiemu lenistwu w gronie najbliższych, Jednak całkowite wykorzystanie potencjału tego miejsca, to nie tylko ciekawe meble czy innowacyjne zadaszenie tarasu, ale i odpowiednie jego oświetlenie – tak, aby stał się on idealnym miejscem do spędzania czasu wolnego, również po zmroku.

Praktyczne i efektowne oświetlenie tarasu

Magiczny ogród i taras tworzą ciekawą aranżację, pomysły oraz dodatki. Ciekawe projekty ogrodów mają przemyślanie rozplanowane oświetlenie. Nowoczesne projekty oświetlenia tarasu gwarantują sporo możliwości. Warto jednak pamiętać, że dobrego oświetlenia potrzebuje również najbliższe otoczenie: pobliskie ścieżki, oczko wodne, schody, czy zadaszenie tarasu.

Zadaszenie tarasu – czy warto montować do niego źródła światła?

Oświetlenie tarasu nie musi kojarzyć się z mocnym intensywnym światłem przymocowanym do sufitu po jego środku. Powinno ono przede wszystkim tworzyć atmosferę, wyciszać oraz sprzyjać odprężeniu. Producenci oświetlenia ogrodowego stawiają na wysoką efektywność świetlną. Godny uwagi jest fakt, iż niskie światło – podłogowe lub boczne – lepiej niż górne nadaje miejscu relaksujący charakter. Jako źródło świetlne doskonale sprawdzają się diody LED, ponieważ są energooszczędne, długotrwałe i nastrojowe.

Jak stworzyć wyjątkowe oświetlenie tarasu?

Prawidłowo zaplanowane oświetlenie tarasu zarówno ułatwi funkcjonowanie na nim wieczorem, jak i wprowadzi przyjemny klimat, który służy odprężeniu po ciężkim dniu. Podstawą oświetlenia tarasu powinno być przede wszystkim dopasowanie rodzaju oświetlenia do aranżacji. Biorąc pod uwagę różnorodność tarasów, począwszy od tarasów drewnianych, przez stalowe, aż po ceglane, dobrze jest dopasować stylistykę oświetlenia tak, by była ona spójna z aranżacją.

W sytuacji, gdy występuje zadaszenie tarasu, zaleca się zamontowanie oświetlenia kinkietowego. Planując wyznaczenie centrum aranżacji tarasu, wokół którego toczy się życie towarzyskie, można zawiesić nad stołem stylową lampę przeznaczoną do montażu na zewnątrz. Coraz bardziej popularne staje się montowanie opraw wpuszczonych, takich jak np. schodki tarasu. Chcąc w pełni podnieść funkcjonalność tego miejsca, należy zadbać właśnie o oświetlenie schodów, aby ginące w mroku stopnie nie stanowiły zagrożenia.

Najpopularniejszym oświetleniem tarasu są ostatnimi czasy kostki tarasowe oświetlające jednocześnie strefy góra i dół. Ten rodzaj oświetlenia skutecznie podświetli elewację po zmroku. Równie dobrym rozwiązaniem jest wybór lamp podłogowych przeznaczonych właśnie do oświetlenia przestrzeni zewnętrznej. Dodatkowo, poza oświetleniem głównym do ogrodu i na taras, można zaplanować również kilka punktów oświetlenia dekoracyjnego, jak np. minimalistyczne lampki solarne. Mały panel solarny w trakcie dnia będzie absorbował promienie słoneczne, a nocą lampki będą świecić światłem o dość niedużej sile i zasięgu.

Nowoczesne oświetlenie – znakomity sposób na nadanie charakteru tarasowi i ogrodowi

Nowoczesne światła potrafią czynić wykończeniowe cuda: tworzyć półmrok, nadawać brylantową poświatę kwiatom, odstraszać owady oraz włączać się same, gdy się ściemnia. Można wybrać oświetlenie zarówno dolne, jak i górne. Ważne jest, aby spełniło potrzeby domowników.

Oświetlenie zewnętrzne w ogrodzie warto skierować w stronę roślin w donicach oraz na inne powierzchnie o ciekawej frakturze, np. ścianę bluszczu, ceglany mur, taflę wody w oczku wodnym czy basenie. Tarasy można również efektywnie oświetlić dyskretnymi oprawami wpuszczonymi w posadzkę lub niskimi lampami (słupkami). Takie oświetlenie z pewnością przyda się tuż wzdłuż ciągów komunikacyjnych, takich jak drogi czy ścieżki do posesji.

Bardzo ważne jest, aby oświetlenie schodów zapewniało bezpieczną drogę na taras. Wmontowane w ścianę lub bezpośrednio w schodki małe lampki dokładnie zaznaczą każdą krawędź pod stopami.