Jak dbać o samochód zimą?

Zima jest ciężką porą roku dla naszych samochodów. Warunki atmosferyczne takie jak śnieg, mróz czy marznący deszcz wystawiają na szwank ich stan techniczny. Jeśli nie chcesz, aby któregoś dnia twoje auto sprawiło ci przykrą niespodziankę, lepiej przeczytaj dokładnie jak o niego zadbać.

Samochody używane z gwarancją i jak o nie dbać

Zacznijmy od tego, że lepiej nie pozwolić zimie się zaskoczyć i w porę zadbać o wymianę swoich opon na te zimowe. Jeśli tylko dni stają się coraz chłodniejsze, to lepiej nie czekać na moment, kiedy z nieba zacznie się sypać biały puch. Wtedy może być już na to za późno. Wymieniając opony możesz także skorzystać z okazji i sprawdzić stan swoich amortyzatorów, bo także ich działanie ma ogromne znaczenie w trakcie zimowych miesięcy. Jeśli masz samochody używane z gwarancją, warto zorientować się, czy nie umożliwia ci to darmowej wymiany opon.

Częstymi problemami z jakimi stykają się kierowcy są problemy z zawodnym akumulatorem. Przy niskich temperaturach znacznie spada ich sprawność. Jeśli nie chcesz wczesnym rankiem martwić się jak dotrzeć do pracy, ponieważ samochód nie chce odpalić, warto wybrać się zawczasu do swojego warsztatu i poprosić mechaników o sprawdzanie stanu swojego akumulatora. W takich sytuacjach na pewno łatwiej będą mieli kierowcy prowadzący samochody używane z gwarancją, która może zmniejszyć im koszty takiej operacji.

W co zaopatrzyć się przed zimą

W porę powinieneś także zająć się wymianą płynu do spryskiwaczy. Zimą temperatura zmienia się bardzo szybko i trudno przewidzieć kiedy nadejdą mrozy. Chłodne powietrze szybko zmrozi płyn do spryskiwaczy nieprzystosowany do warunków zimowych, a z tym bardzo ciężko będzie sobie potem poradzić.

Istnieje wiele sytuacji w których konieczne będzie posłużenie się narzędziami, aby doprowadzić samochód do stanu używalności po nocy spędzonej na mrozie. Jeśli twoje auto jest zaparkowane na zewnątrz konieczne będzie zaopatrzenie się w skrobaczkę do szyb i miękką szczotkę do zgarniania śniegu z karoserii. Zeskrobywanie lodu z szyb twojego samochodu jest dla ciebie zbyt uciążliwe? W takim razie być może warto się zastanowić nad zainwestowaniem w prawdziwy odmrażacz do szyb, który znacznie przyspieszy ten proces.

Dbanie o wygląd auta

Zima to także wielki morderca stanu karoserii. Wszystko to z powodu soli, która używana jest do posypywania oblodzonych dróg, a która szkodzi lakierowi. Nawet jeśli posiadasz samochody używane z gwarancją, lepiej postarać się w porę, aby do żadnych uszkodzeń nie doszło, bo jeżdżenie pojazdem oszpeconym przez korozję to nic miłego. Najlepiej udać się do serwisu samochodowego i poprosić tam o profesjonalne zabezpieczenie lakieru na karoserii swojego samochodu.