Zrzeszotnienie kości – jakie czynniki mogą prowadzić do zachorowania?

50684765-osteo.jpg

Ukryty złodziej tkanki kostnej, znany jako zrzeszotnienie kości, w  kraju nad Wisłą toczy około dwa miliony osób będących po 50 roku życia . Odpowiedzialnością za schorzenie można obarczyć wiele przyczyn, takich jak predyspozycje odziedziczone po przodkach oraz rasa europejska lub azjatycka, które są mniej odporne w konfrontacji z chorobą. Jakie są pozostałe przyczynki zrzeszotnienia kości?

Zrzeszotnienie kości jak rozpoznać chorobę i dlaczego się rozwija

Nie sposób sprecyzować faktycznych zmian chorobowych, które sygnalizują, że ktoś boryka się ze schorzeniem. Zazwyczaj zrzeszotnienie kości wykrywane jest w okresie, gdy dochodzi do pierwszego złamania.

Omawiane schorzenie może być wypadkową wielu okoliczności, które mogą ją sprowokować. Przypadłość prowadzi do wielofazowego zaniku tkanki kostnej oraz dołującej się gęstości mineralnej naszych kości, a w konsekwencji do uszkodzeń osteoporotycznych.

Do powodów przypadłości zalicza się między innymi skłonności przekazywane z pokolenia na pokolenie jak również płeć, z prostego powodu, mianowicie panie statystycznie są głównymi ofiarami schorzenia. Choroba kości przeważnie atakuje rasy białą i żółtą, a wpływ na wyższą częstotliwość występowania ma zaawansowany wiek a także skromna waga. Przywołuje się kolejno efekty złego odżywiania, co może wywołać niedobory wapnia, białka, witaminy D3 tudzież bezkrytyczne spożywanie substancji uzależniających doprowadzających do pozbywania się z organizmu ważkich dla tkanki kostnej związków chemicznych.

Osteoporoza jadłospis

Zrzeszotnienie kości rozwija się bardzo dyskretnie, z reguły aż do punktu wystąpienia złamania, w takich razach sugeruje się ulepszenie jadłospisu, a co za tym idzie porzucenie papierosów. W jadłospisie sugeruje się zwiększenie ilości składników pokarmowych a także stosowanie suplementów, które powinny dostarczać do ciała człowieka pokaźne ilości kluczowych pierwiastków.

Badanie na osteoporozę

Zmniejszanie dolegliwości wynikających z omawianej przypadłości nie może obejść się bez uprzedniego zlecenia specjalistycznych badań, jakie dadzą odpowiedzi szerszych by nie tylko określić faktyczny stan, ale i zaliczyć przypadłość do jednego z dwóch typów, w których się rozwija – A bądź B. Pierwszy krok do leczenia choroby skupia się wytyczeniu gęstości mineralnej kości z uwzględnieniem wskaźnika T-Score.

Podawanie leków na zrzeszotnienie kości prowadzone jest celem powiększenia gęstości mineralnej kości, jak również stymulacji przyrostu kości, co uzyskuje się między innymi przez stosowanie leków przeciwresorpcyjnych. Wraz z dostarczaniem organizmowi odpowiednich składników odżywczych i łagodną gimnastyką, ulepsza się jakość tkanki kostnej, ogólna sprawność , a także można zniwelować prawdopodobieństwo nowych złamań osteoporotycznych.