Problem ze zwichnięta kostką

Zwichnięcie kostki u nogi to jeden z najpowszechniejszych i wyjątkowo popularnych urazów, który może uszkodzić nasz szkielet. Z pewnością nie jest to radosne przeżycie, w zależności od stopnia urazu może uzewnętrzniać się lekkim lub też zupełnie utrudniającym codzienne funkcjonowanie odczuciem bólu a ponad to jeszcze opuchniętą stopą. Czy taki uraz jak zwichnięcie kostki można uleczyć samemu, czy korzystna jest rehabilitacja?

Zanim odpowiemy sobie na to pytanie, poznajmy czym faktycznie jest często określane „skręcenie kostki”, czyli fachowo skręcenie stawu skokowego. Schorzenie to, to zwyczajne przekroczenie odpowiedniego poziomu w ruchu stawu skokowego. Nadwyrężeniu ulegają wtedy więzadła i torebki stawowe. Zdecydowanie pospolitsze (ok. dziewięćdziesiąt pięć procent) są wykrzywienia stopy do zewnątrz. Do skrzywienia może dojść w czasie biegania marszu, lub mylnego, niewłaściwego stanięcia na nierównej nawierzchni.

Całe szczęście nie w każdym wypadku skręcenia stawu skokowego konieczna będzie pomoc lekarza. Zależy to od stopnia urazu. Gdy ból jest znikomy, nie uniemożliwia chodzenia, a opuchlizna mija sprawnie (I stopień) zadowalające będą zimne kompresy, relaks i opcjonalnie bandaż elastyczny. W przypadku gdy ból jest aż tak silny, iż uniemożliwia poza intensywnym obrzękiem występuje siniak (drugi stopień) sugerowana jest wizyta u lekarza. Leczenie skręcenia będzie polegało na złagodzeniu dolegliwości rożnego pokroju maściami, umocnieniu kostki stabilizatorem oraz jeszcze dalszej rehabilitacji ruchowej. Należy przede wszystkim namierzyć stosownego specjalistę. Na początek wpisz w polu wyszukiwania rehabilitacja Ochota, Poznań, Kraków i sprawdź jak wielu wypatrzysz lekarzy. Na podstawie wypowiedzi, jakich naprawdę dużo w Internecie wybierzesz szybko własnego.

Najgroźniejsze jest zwichnięcie stawu kostki stopnia 3. W tym przypadku dochodzi do pęknięcia torebki i więzadeł stawowych. Poza dużą opuchlizną i wylewem krwi tworzy się również niestabilność stawu. Uleczanie tak uszkodzonej kostki trwa dość długo. Przez pierwsze tygodnie trzeba nosić gips, przez dalsze kilkadziesiąt dni stosuje się stabilizator stawu. Kuracja po aż tak poważnym urazie jest wskazana oraz koniecznie musi być przeprowadzona przez doświadczonego lekarza.