Niezastąpiona bawełna – ulubiony materiał producentów odzieży

16586149-towel-1838210_640.jpg

Nie ulega wątpliwości, że to właśnie bawełna jest jednym z najpopularniejszych surowców w gronie producentów odzieży. Z wykorzystaniem specjalistycznych technik możliwe jest obecnie wytworzenie najróżniejszych splotów bawełny.

Jak pozyskiwana jest bawełna?

Typowo ekologiczna bawełna jest produkowana z pojedynczych włókien roślin z grupy ślazowatych, których to włókna przydatne są czasie przygotowywania materiałów. Jest to naprawdę wydajna roślina, ponieważ czysta woda obejmuje jedynie 10% całej masy rośliny. Dzianina bawełniana wytwarzana jest z wykorzystaniem szczególnej obróbki włókien, jakie są filtrowane, często także pozbawiane białka, mercerowane czy też uzupełniane pigmentami albo specjalnymi dodatkami poprawiającymi właściwości materiału. Podgatunków najróżniejszych tkanin czy dzianin z bawełny jest cały wachlarz: aksamit, sztruks, dżins – nie sposób wymienić je wszystkie!

W jaki sposób wytwarzane są tkaniny z bawełny?

Każdego rodzaju dzianina bawełniana pozyskiwana jest z pomocą maszyn stworzonych do tkania. Techniczne krosna tkackie czy sprzęt do tworzenia przędzy w sposób niezwykle sprawny przemieniają prostą bawełnę na dzianiny o bardzo zróżnicowanych parametrach. W następnych okresach produkty są poddawane procesowi barwienia, przetwarzane czy też zestawiane z dodatkowymi tekstyliami.

Jak kupować tkaniny?

W większości przypadków zakup tkanin odbywa się przy skorzystaniu z pomocy profesjonalnych instytucji specjalizujących się w tkaniu. Sprzedają one najczęściej bele typowych tkanin o różnej długości i szerokości cylindra. Sprzedawcy klasyfikują dany półprodukt pod kątem jakości oraz teoretycznego przeznaczenia – jednego rodzaju wytworu użyjemy do produkcji eleganckich koszul, a zdecydowanie innego do toreb wielokrotnego użytku, opakowań, czy futerałów. W poszukiwaniu wysokiej odmiany dzianiny bawełnianej zdecydowanie warto zwrócić się do profesjonalnych firm. W obrębie naszego kraju przemysł tekstylny i dzianina bawełniana są często wybierane i stanowiły jeszcze do niedawna centralną część polskiego przemysłu.