Masz swój własny lokal? Pamiętaj, by dostosować przestrzeń dla osób niepełnosprawnych

wanna-dla-niepełnosprawnych

Własny lokal to marzenie wielu osób, jednak sukces nowego miejsca jest uwarunkowany wieloma czynnikami, również dostosowaniem go do potrzeb osób, które nie poruszają się o własnych siłach. Wanny dla niepełnosprawnych, specjalne uchwyty, szerokie drzwi – od tego należy zacząć.

Podstawowe elementy umożliwiające niepełnosprawnym korzystanie z lokalu

Przez określenie niepełnosprawni rozumie się osoby poruszające się przy wykorzystaniu wózków inwalidzkich, kul, protez, balkoników oraz lasek. Do tej grupy zalicza się również niewidomych oraz niesłyszących. To spora grupa ludzi, którzy bardzo często całkowicie rezygnują z życia towarzyskiego, gdyż lokale nie są dobrze przystosowane do przyjmowania gości niepełnosprawnych. Warto więc nad tym popracować. W przypadku hoteli wanny dla niepełnosprawnych odgrywają niezwykle ważną rolę, gdyż umożliwiają przestrzeganie zasad higieny osobistej.

Lokal przyjazny osobom niepełnosprawnym ma szerokie drzwi i komfortowe wejście, które pozwala na przedostanie się do środka osobom na wózku, niewidomym oraz niesłyszącym. Warto zrezygnować z furtek i skomplikowanych metod otwierania, gdyż utrudniają wchodzenie. Miejsce na parkingu przeznaczone dla osób niepełnosprawnych ułatwia pozostawienie pojazdu w niedalekiej odległości od restauracji czy hotelu. Na każdym piętrze powinno się znaleźć minimum jedna toaleta przystosowana do załatwiania potrzeb fizjologicznych. Ważną role odgrywają także uchwyty dla niepełnosprawnych.

Jak powinna wygląd przestrzeń sanitarno-higieniczna dla osób niepełnosprawnych?

Pierwsza zasada w trakcie aranżacji łazienek wymaga zapewnienia odpowiedniej przestrzeni manewrowej, która pozwala manewrować wózkiem, korzystać z wanny dla niepełnosprawnych, prysznica oraz toalety. Optymalne wymiary wynoszą 1,5 na 1,5 metra. Brak progów to kolejny ważny element, dzięki czemu poruszanie się po lokalu przestaje być dłużej problemem. Toaleta oraz umywalka na odpowiedniej wysokości umożliwiają korzystanie z pomieszczenia kąpielowego bez konieczności wsparcia opiekunów czy członków rodziny. Uchwyty umieszczone w optymalnych miejscach, czyli przy muszli, umywalce albo obok wanny dla niepełnosprawnych zdecydowanie ułatwiają załatwianie potrzeb fizjologicznych. Przepisy nie warunkują odległości, w jakich powinny znaleźć się od siebie poszczególne sprzęty. Ważny jest także sposób otwierania okien – uchwyty nie mogą znajdować się zbyt wysoko, gdyż staną się przyczyną frustracji i dyskomfortu dla osób, które nie są w stanie się podnieść oraz zamkną czy też otworzyć okien.