Malowanie mebli – tańszy sposób na nowy wygląd pomieszczenia

metamorfozy-mebli

Czas remontu to dla wielu z nas okres sporych wydatków. Nawet jeśli remont robimy własnoręcznie to niektórych wydatków nie da się ominąć.
Przy każdym, nawet najdrobniejszym odświeżeniu pomieszczenia podstawową czynnością jest pozbycie się zarysowań na ścianach i suficie za pomocą gładzi, a następnie pokrycie ich nową farbą.
Jeśli postanowiliśmy zaszaleć i radykalnie zmienić kolor pomieszczenia często okazuje się, że nowy kolor ścian nie współgra już ze starymi meblami. Zakup nowych mebli jest niestety bardzo dużym wydatkiem. Możemy jednak zakasać rękawy i dopasować nasze meble do nowych warunków.
Do stworzenia nowej stylizacji bardzo dobrym rozwiązaniem jest farba kredowa do mebli. Farba ta ma bardzo wiele zalet i jest wprost stworzona do odnawiania mebli.
Niewątpliwie największą zaletą farb kredowych jest ich bardzo dobra przyczepność do malowanego podłoża. Aby przemalować mebel, nie musimy pozbywać się starej farby, a nawet matowić całej powierzchni. Malowane elementy muszą być przede wszystkim czyste oraz dobrze odtłuszczone. Oczywiście, jeśli na meblu jest łuszcząca się farba, to musimy się jej pozbyć, a ubytki zaszpachlować kitem do drewna. Jednak w wielu przypadkach wystarczy mebel umyć za pomocą wody z detergentem, a następnie odtłuścić powierzchnię rozpuszczalnikiem lub benzyną ekstrakcyjną.
Kolejną zaletą farb kredowych jest szeroka gama kolorów. Są to zazwyczaj kolory pastelowe, które możemy ze sobą mieszać, uzyskując tym samym nowe barwy.
Następnie trzeba wspomnieć o tym, że farby kredowe są ekologiczne. Tworzone są na bazie wody, naturalnej kredy i barwników. Dzięki temu farby kredowe są bezwonne i bezpieczne dla zdrowia. Możemy nimi malować w zamkniętych pomieszczeniach oraz pokrywać nimi przedmioty, oraz zabawki dla dzieci.
Bardzo dobrą właściwością farb kredowych jest również to, że szybko schną. Już po 30 minutach możemy kłaść kolejną warstwę farby.
Jedynym minusem stosowania farb kredowych jest konieczność ich zabezpieczenia po pomalowaniu. Do wykończenia powierzchni pomalowanych farbą kredową stosuje się lakier do farb kredowych lub różnego rodzaju woski do drewna. Niewątpliwie dużą przewagą lakieru jest szybkość schnięcia. Wosk pomimo bardzo ładnego i trwałego wykończenia utwardza się nawet przez miesiąc i ma bardzo intensywny zapach.