Jak bezpiecznie wykąpać noworodka?

Pierwszą kąpiel noworodka na pewno jest obserwowana przez chociaż jednego rodzica w szpitalu. Położna sprawnie zdjęła ciuszki z malucha, a następnie wymyła go pod kranem. Zabieg na pierwszy rzut oka jest banalnie prosty, jednak wielu rodzicom pierwsza kąpiel noworodka przynosi dużo strachu. Odpowiednie przygotowanie (ręczniki dla dzieci, uszykowane ubranka na przebranie) w znaczny sposób ułatwi całokształt czynności związanej z kąpielą.

Pierwsza kąpiel noworodka – ogólna charakterystyka

Pierwsza kąpiel malucha jest prawdziwym wyzwaniem dla młodego rodzica. Najlepiej w takim przypadku poprosić o pomoc kogoś bardziej doświadczonego w tym temacie – kogoś z rodziny, przyjaciółkę (która już to przeszła), czy nawet położną. Jeśli powyższe opcje nie są możliwe do wprowadzenia w życie, warto wcześniej przećwiczyć kąpiel na sucho, na dużej lalce (podobnie jak jest to wykonywane w szkole rodzenia). Należy pamiętać, aby kąpiel była wykonywana po wieczornym karmieniu – dziecko łatwiej wtedy zaśnie i zwiększa się szansa, iż prześpi ono spokojnie co najmniej kilka godzin.

Kąpiel noworodka – najlepsze miejsce

Pierwszą czynnością przed kąpielą jest zaplanowanie miejsca, w którym się ona odbędzie. Może być nim łazienka ( niezbędny podczas kąpieli przewijak i ręczniki dla dzieci warto postawić na pralce), ale jeśli łazienka posiada niewiele miejsca, wanienkę dziecięcą najlepiej ustawić w pokoju, na stole lub specjalnym stabilnym stelażu. Niezależnie od pomieszczenia, w którym będzie wykonywana kąpiel, należy zadbać o to aby panowała tam temperatura 22-25 stopni Celsjusza. W związku z powyższym, w chłodne dni należy dodatkowo dogrzać miejsce kąpieli, np. przenośnym piecykiem.

Kąpiel noworodka – przygotowanie wody do kąpieli

Do kąpieli malucha woda powinna być przegotowana – gdy już trochę podrośnie można z tej opcji zrezygnować. Należy zagotować ją w dużym garnku bez pokrywki, aby odparował z niej chlor. Zaleca się zrobić to godzinę przed kąpielą, aby woda zdążyła przestygnąć. Pomimo wszystko, woda wlewana do wanienki powinna być cieplejsza od tej potrzebnej podczas kąpieli – wystygnie ona podczas mycia dziecku buzi i włosków na przewijaku. Woda stosowana do kąpieli powinna mieć wartość 37 stopni Celsjusza. Można zmierzyć ją specjalnym termometrem lub za pomocą łokcia. Nie należy sprawdzać wody dłonią, gdyż nie jest ona wystarczająco czuła. Ilość wody w wanie nie powinna być większa niż 10 cm powyżej dna wanienki. Podczas kąpieli zaleca się na dnie wanienki umieścić tetrową pieluszkę bądź specjalną gumową matę lub leżaczek do kąpieli noworodków (najlepiej z materiału, który nie zapada się pod ciężarem malca).