Dlaczego potrzebny jest przed sądem rodzinnym adwokat?

Weight scale of justice, lawyer in background. lawyer law justice judge scales courtroom legal scale concept

Sprawy sądowe są tym, czego każdy chciałby uniknąć. Szczególnie jeśli idzie o załatwienie przed sędzią spraw rodzinnych. Niestety w wielu przypadkach nie ma innej możliwości.

Jakie sprawy najczęściej są rozpatrywane przed sądem rodzinnym?

Sądy rodzinne obecnie najczęściej rozpatrują sprawy związane z rozwodami, podziałem majątkowym, sprawami alimentacyjnymi, jak również ustaleniem pełnej opieki nad dziećmi. Te ostatnie są zdecydowanie najtrudniejsze. Dużo spraw, dotyczy ustalenia pełnej opieki, nie w przypadku kiedy jeden z rodziców nie spełnia wymagań lub zaniedbuje opiekę, ale wtedy kiedy jedno z rodziców chce na stałe wyjechać z kraju, zabierając ze sobą dziecko. W takiej sytuacji najlepiej jest wziąć do pomocy adwokata, który zajmuje się prawem rodzinnym.

Gdzie szukać adwokatów, specjalizujących się w prawie rodzinnym?

Adwokaci są teoretycznie wszechstronnie wykształceni, ale przeważnie zajmują się sprawami głównie z jednej dziedziny. Są po prostu wyspecjalizowani. Jeśli szukamy prawnika, który zna bardzo dobrze prawo rodzinne Łódź, Wrocław, Warszawa oraz inne duże miasta są dobrym miejsce, do tego, aby poszukiwania rozpocząć. Wynika to z faktu, że statystycznie w dużych miastach jest najwięcej rozwodów, a co za tym idzie również spraw przed sadem rodzinnym.

Dlaczego adwokat jest tak istotny?

Adwokat jest nieodzowny w sadzie, szczególnie jeśli druga strona posiada prawnika. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na fakt, że w przypadku spraw dotyczących ustanowienia pełnej opieki, sądy teoretycznie powinny kierować się tylko i wyłącznie dobrem dziecka. W praktyce bywa to różnie interpretowane. Dla przykładu wielu sędziów, jako nadrzędne dobro dla dziecka stawia pozostanie przy matce. Przy sprawach związanych z trwałym lub długotrwałym opuszczeniem kraju, całkowicie ignorują fakt zmiany środowiska, opuszczenie rodziny oraz drugiego rodzica. Jeśli walczymy w takiej sprawie przed sądem i jesteśmy mężczyzną, bez adwokata zajmującego się prawem rodzinnym, jesteśmy skazani na pożarcie. W wielu przypadkach adwokat, potrafi również wywalczyć dla nas satysfakcjonującą dla obydwu stron ugodę, dzięki czemu oszczędzi nam bolesnej sprawy sądowej, w której trakcie konieczne jest bardzo często wyciąganie brudów.