Automatyka budynkowa – konieczność, moda czy zwykła fanaberia?

smart dom inteligentny dom

Automatyka budynkowa staje się standardem pośród dużych obiektów, ale i tych średniej wielkości. W małych mieszkaniach wydaje się być raczej dodatkiem, niekoniecznie niezbędnym, choć wiele argumentów przemawia za jej zastosowaniem. Jak to jest z tą automatyką budynków?

Systemy, które zwiększają bezpieczeństwo

Odbiorcy – Klienci poszukujący miejsca do pracy, ale i codziennego życia, mieszkania, chcą wygody, pełnego komfortu, doskonałej lokalizacji, ale i poczucia bezpieczeństwa. Choć sterowanie oświetleniem czy nawet teoretycznie zwyczajna klimatyzacja, w kawalerce wydają się być rozwiązaniami całkowicie niepotrzebnymi, dla potencjalnych mieszkańców mają coraz większe znaczenie.

Bezpieczeństwo, w którym gości między innymi monitoring, kontrola tego, co dzieje się naokoło mieszkania czy domu, to propozycja, za którą jesteśmy w stanie zapłacić niemałe kwoty. Z tego względu automatyka budynkowa kierowana jest nie tylko do wpływowych, dużych Klientów, dla których standardem są najnowocześniejsze rozwiązania, ale i do tych indywidualnych, którzy na tej podstawie są w stanie zadecydować, chociażby o zakupie mieszkania.

Oszczędnie czy nie?

Automatyka budynkowa to z pewnością wygoda, bo systemy sterowania oświetleniem, klimatyzacją, monitoringiem, znacząco poprawiają komfort korzystania z danych obiektów. Można jednak mówić również o oszczędnościach. Ekonomii użytkowania, bo specjalne systemy dbają o to, by wykorzystywać tylko tyle energii, ile naprawdę jest jej potrzebnej. W dużych obiektach, głównie biurowcach, straty energii okazują się być wręcz ogromne, a potrzeby użytkowników mniejsze. Specjalne systemy zarządzania dają szansę na kontrolę zużywanej energii i dopasowanie pracy poszczególnych urządzeń, do realnych potrzeb osób z nich korzystających.

Finalnie, automatyka budynkowa przestaje się być tylko trendem czy zwyczajną modą, za którą kiedyś najbogatsi płacili duże kwoty. To krok w stronę oszczędności, zwiększania komfortu korzystania z dowolnej przestrzeni, dla każdego użytkownika.