Aranżacja małej łazienki – na co należy zwrócić uwagę?

Łazienka o małej powierzchni wymaga zastosowania przemyślanego sposobu aranżacji, aby jej wnętrze było estetyczne i równocześnie oryginalne i funkcjonalne. Nawet jeśli metraż uniemożliwia stworzenie w pełni wyposażonej w wolnostojącą wannę czy kilka stylowych umywalek, można zastosować rozwiązania, które sprawią, iż wnętrze zyska oryginalny styl, a każdy centymetr przestrzeni będzie zagospodarowany we właściwy sposób.

Po pierwsze – właściwe rozplanowanie przestrzeni w małej łazience

Przemyślany wybór kolekcji ceramiki łazienkowej oraz operowanie kolorami ścian i dodatków takich jak na przykład stylowy dywanik łazienkowy, może całkowicie odmienić charakter wnętrza małej łazienki i sprawić, iż będzie ono przytulne i przestronne.

Pierwszy etap aranżacji wnętrza łazienki jest wręcz najważniejszy. To właściwe zaplanowanie i rozmieszczenie niezbędnych urządzeń, które pozwoli na wygodne korzystanie z łazienki, bez utrudnień takich jak np. źle usytuowane sprzęty. Świadomość małego metrażu wywiera wpływ na nasze wybory – na rynku dostępne są na przykład asymetryczne wanny zajmujące mniej miejsca niż ich tradycyjne prostokątne odpowiedniki oraz wąskie pralki, które o wiele łatwiej wkomponować w przestrzeń. Podczas aranżacji łazienki o niewielkiej powierzchni może się okazać, iż wannę będzie trzeba zastąpić prysznicem i umywalką, jak również niezbędna będzie rezygnacja z pewnych elementów, a takie urządzenia jak np. pralka, będzie trzeba umieścić w innej części domu. Taki wybór nie musi być jednak kompromisem, a nawet może stać się krokiem do stworzenia bardziej komfortowego pomieszczenia. Szklana kabina nieposiadająca tradycyjnego brodzika zarówno realnie, jak i optycznie zwiększa przestrzeń użytkową.

Łazienka zawsze stanowi element większej całości, dlatego umieszczone w niej wyposażenie w dużej mierze jest zależne od możliwości, jakie dają pozostałe pomieszczenia. W przypadku gdy nie jest możliwe zastosowanie pojemnych mebli łazienkowych, funkcję przechowywania ręczników czy środków czystości mogą spełniać szafki znajdujące się w innych pomieszczeniach.

Dywanik łazienkowy, stylowe meble, niecodzienne kafelki ceramiczne – detale, które nadają styl

Urządzając mieszkanie lub dom, zwykle decydujemy się na ulubiony styl, efektywnie wprowadzając jego elementy do stref nocnych i higienicznych oraz części dziennej. Łazienka o małej powierzchni przez swoje gabaryty może skoncentrować się na kluczowych cechach danej stylistyki, spójnie łącząc się zresztą przestrzeni mieszkania czy domu. Wybór dodatków i mebli nie ogranicza się do monochromatycznej ceramiki oraz sprzętów o uniwersalnych formach. Nawet niewielki metraż nie wymaga zastosowania ograniczeń – jeśli zależy nam na konkretnym designie, zaleca się postawić przede wszystkim na stylowe płytki. Ten konieczny w każdej łazience element może zmienić charakter całego wnętrza. Producenci oferują szeroki wybór formatów, wzorów, barw oraz elementów dekoracyjnych, co w znaczny sposób ułatwia stworzenie określonej aranżacji.

Bardzo modne jest postawienie na biel w małej łazience. Naturalna, rozświetlająca biel płytek ceramicznych jest cenną bazą dla aranżacji łazienek o małych powierzchniach, które są utrzymane w odmiennych stylistykach. Kształt płytek, ich format, faktura, grafika, rodzaj pokrywającego je szkliwa – wszystkie te elementy tworzą styl wnętrza.

Małe łazienki bardzo dobrze prezentują się w kolorze bieli – również z białą cegłą w roli głównej. Cegła z powodzeniem może aranżować wnętrza zarówno nowoczesne, industrialne, jak i typowo klasyczne. Wszystko zależy od kontekstu, z jakim zostanie zestawiona. Zastosowanie białych dodatków, takich jak na przykład białe dywaniki do łazienki, również podkreślą styl wnętrza oraz sprawią, iż nie będzie ono puste, a wręcz przeciwnie – ciepłe i przytulne.

O finalnym efekcie wizualnym oraz funkcjonalności łazienki przesądzają właśnie drobiazgi. W przypadku dużych pomieszczeń o wyborze dodatków czy kolorów mogą decydować względy estetyczne, a możliwości są niemal nieograniczone. Niewielka przestrzeń wymaga podejmowania świadomych decyzji i poświęcenia o wiele większej uwagi w trakcie aranżacji.